Belgia

Belgia

21 kwietnia 2020 0 przez admin

W końcu nadeszły długo wyczekiwane wakacje, czas wypoczynku i relaksu. Dla niektórych miesiące letnie nadal są okresem wytężonej pracy, ale nawet dla tych osób lato jest jedną z ulubionych pór roku. Temperatura rośnie, słoneczko świeci wysoko – czasem to bardzo męczące, lecz dla wielu możliwość opalenia się oraz nałapania witaminy D jest bardzo pożądana. Co się jednak najczęściej robi w czasie wakacji? Oczywiście podróżuje! Część z nas decyduje się na bezpieczniejsze wyjazdy, do miejsc blisko położonych. Krótsze dystanse wiążą się z wygodniejszą, bo krótszą jazdą oraz często mniejszą kwotą. Innych natomiast ciągnie do dalekich krain, chcą dotknąć trąby słonia indyjskiego, popływać w niebezpiecznych rzekach Amazonki czy też spróbować frytek z majonezem. A gdzie tak właśnie się je? W Belgii. Położona jest w zachodniej części Europy w południowych Niderlandach.

Belgia jest państwem członkowskim Unii Europejskiej, ONZ oraz NATO. Warto dodać, że graniczy z Francją, Luksemburgiem, Niemcami i Holandią. Osoby wybierające się do Belgii muszą pamiętać, że kraj podzielony jest na trzy strefy językowe: francuską, niderlandzką i niemiecką. Belgia należy do państw o bogatej historii, którą warto znać. Jest również jedną z nielicznych ocalałych monarchii konstytucyjnych. Turyści nie mający własnego środka transportu nie muszą się obawiać przemieszczania się po Belgii, ponieważ to państwo posiada znakomicie rozwiniętą sieć kolejową o długości aż 3437 km! Co więcej, w niektórych miastach działają również linie tramwajowe, a w Brukseli nawet i metro. Transport lotniczy także jest tutaj bardzo rozwinięty.

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego miałbyś zdecydować się na odwiedzenie akurat Belgii, pozwól, że na początek zdradzę Ci, kto stąd pochodził. Urodził się tutaj Georges Rémi (Hergé), twórca komiksów o Tintinie, pisarze Georges Simenon i Hugo Claus, kompozytor i poeta Jacques Brel oraz kolarz Eddy Merckx. Belgijscy malarze, tacy jak James Ensor, Paul Delvaux i René Magritte są współczesnymi spadkobiercami tradycji Rubensa i innych dawnych mistrzów flamandzkich. Belgia słynie także z doskonałej, znanej na całym świecie czekolady. A kto z nas nie doceni smaku najpyszniejszej czekolady?

W Brukseli znajdziemy małe sklepiki z ręcznie wykonanymi, czekoladowymi pralinkami o przeróżnych kształtach i smakach. Ceny mogą zapierać dech w piersiach, ale są adekwatne do smaku czekoladek i kunsztu wykonania. Jednakże najbardziej tradycyjną belgijską potrawą są małże z frytkami, które, jak głosi legenda, zostały wynalezione właśnie w tym kraju. Co więcej, w Belgii produkuje się ponad 1000 rodzajów piwa! Jeśli ktoś chce zobaczyć piękne miejsca, powinien zatrzymać się zabytkowe miasta: Bruksela, Antwerpia, Gandawia, Brugia, Liege, Leuven, Tournai, czy Tongeren.

Popularnością cieszą się też znane nadmorskie uzdrowiska – Spa i Ostenda. Posiada także znane miejsca kultu religijnego – Benneux, Saint-Hubert i Beauraing. Belgowie zrobili atrakcję turystyczną z mocno kultywowanych tradycji ludowych: tkactwa czy koronkarstwa. Jeśli przekonałam Cię do przyjechania tutaj, pozostaje tylko jedno pytanie – jak tam dojechać? Nie musisz się jednak martwić, bardzo często odjeżdżają busy do Belgii.