Jak zorganizować czas z noworodkiem?

Jak zorganizować czas z noworodkiem?

22 kwietnia 2020 Wyłącz przez admin

Narodziny małego dziecka zawsze powoduje znaczące zmiany w życiu jego rodziców. Dowolne dotychczas spędzanie czasu ulega sporym zmianom. Wyjścia do klubów, spotkania z przyjaciółmi czy nocne imprezy natychmiast stają pod znakiem zapytania. Minie chwila zanim za tym zatęsknisz. Znacznie wcześniej zaczniesz zastanawiać się, jak powinien wyglądać twój dzień, aby nie paść ze zmęczenia.

Często powtarzana mądrość mówi: śpij, gdy dziecko śpi. Wiele kobiet z przekąsem dodaje do niej: gotuj kiedy maleństwo gotuje i sprzątaj, kiedy ono sprząta. Nie warto jednak wyśmiewać tego powiedzenia. W pierwszych miesiącach po pojawieniu się dziecka to właśnie niemowlak powinien być najważniejszy. Postaraj się poświęcić mu maksimum swojego czasu. Nie przejmuj się wczorajszymi garami w zlewie czy poplamioną podłogą w łazience. Wszelkie domowe obowiązki mogą poczekać. Dziecko jest teraz najważniejsze.

Oswój się z myślą, że noworodek będzie chciał spędzać prawie cały dzień z mamą. Powinnaś być w pobliżu. Nie zdziw się, jeśli niemowlak będzie bez przerwy domagał się picia. W pierwszych tygodniach życia dziecko nie ma jeszcze uregulowanych odstępów między codziennymi posiłkami. Może więc okazać się, że raz przerwa będzie trwał nawet trzy godziny, a następnie maleństwo będzie chciało jeść co pół godziny.

Podstawową zasadą, która powinna sterować życiem świeżo upieczonej mamy jest brak planu dnia. Przy nieregularnym trybie życia małego dziecka każdy plan może być niepotrzebny. Jeśli weźmiesz sobie na głowę zbyt wiele obowiązków, szybko możesz zirytować się, gdy nie uda ci się ich zrealizować. Jeśli czujesz się na siłach, możesz zająć się wykonywaniem domowych obowiązków w czasie drzemki dziecka. W tej sytuacji ucieszysz się z wykonanego zadania, zamiast bez potrzeby się denerwować.

Nie martw się, gdy na początku opiekowanie się o dziecko będzie cię przerastać. Wprawa przychodzi z czasem.